22 czerwca 2024

noxx.pl

Studio graficzne i wideo

Czy ludzkie oko jest w stanie dostrzec szczegóły telewizorów 8K?

W czasach naszych rodziców telewizor miał średnią żywotność dziesięciu lat, dzisiaj jest to praktycznie niemożliwe, aby używać telewizor przez tyle lat. O ile jeszcze niedawno najnowocześniejsze telewizory miały rozdzielczość Full HD, to teraz zdecydowana większość to telewizory UHD, czyli o rozdzielczości znanej również jako 4K. Rozdzielczość, która jest teraz przestarzała wraz z pojawieniem się na rynku nowego formatu, który ma pozostawić obecne 4K w tyle: 8K.

Rozdzielczość 8K odnosi się do liczby pikseli wyświetlanych na ekranie, tj. 7 680 x 4 320 punktów. Jest to wartość, którą możemy porównać z poprzednimi formatami, 4K UHD (3.840 x 2.160) czy Full HD (1.920 x 1.080). Telewizory 8K pozwalają na wyświetlanie pikseli niewidocznych dla ludzkiego oka. Czy dochodzimy do momentu, w którym rozdzielczość ekranów rośnie tak bardzo, że nie zrobi to dla nas różnicy?

Co to jest piksel?

Ekrany telewizorów składają się z małych kwadracików, które nazywamy pikselami. A każdy piksel na ekranie jest odpowiedzialny za emitowanie określonego koloru. Na przykład rozdzielczość 4K obejmuje ponad osiem milionów pikseli.

Odległość Lechnera

Ludzkie oko ma swoje własne ograniczenia fizjologiczne i pole widzenia wynoszące około 135 stopni. Eksperci uważają, że ludzkie oko podczas oglądania telewizji skupia swój wzrok na polu widzenia o szerokości 36 stopni. Producenci telewizorów używają tzw. rozdzielczości kątowej, czyli liczby pikseli przypadających na jeden kąt widzenia, aby wyjaśnić jakość swoich ekranów. Im bliżej jesteśmy ekranu, tym lepiej widzimy piksele, im dalej od ekranu, tym szersze pole widzenia.

Przykładowo, obecnie standardem pozwalającym oglądać rozdzielczość 4K jest posiadanie 55-calowego ekranu umieszczonego dokładnie 1 metr od naszego wzroku. W przypadku telewizorów 8K mówimy o ekranach o przekątnej ponad 75 cali w odległości 1,50 metra.Pojęcie to nazywane jest odległością Lechnera, która określa odległości, przy których ludzkie oko jest w stanie rozróżnić szczegóły w rozdzielczości telewizora.

Po co nam tyle milionów pikseli?

Po co nam tyle milionów pikseli w telewizorach, skoro nie możemy ich zobaczyć? Producenci telewizorów argumentują, że chociaż ludzkie oko nie jest w stanie rozróżnić pikseli, kolory są znacznie wyraźniejsze i przyjemniejsze. Technologia telewizorów 8K pozwala uzyskać bardziej szczegółowe tekstury i tłumienie szumów. Tak więc nieliczne istniejące treści 8K są naprawdę spektakularne, niezależnie od tego, czy widzimy wszystkie piksele, czy nie.

Copyright © All rights reserved.